Zaplanuj swoją edukację – jak wygląda ścieżka rozwoju w Akademii Diamond Pilates (ADP)

 

          Praca instruktora/ki Pilates daje wiele satysfakcji i radości. Jednocześnie jest to odpowiedzialne zajęcie, wiążące się z ciągłym rozwojem. Niezależnie od tego, czy pracujesz już jako instruktor/ka i myślisz o dalszej edukacji czy jesteś na początku swojej zawodowej drogi, ten tekst powstał, aby pomóc Ci odpowiedzieć sobie na pytanie “jaki powinien być mój kolejny krok?”. Przedstawimy jak możesz zaplanować swoją edukację, zdobyć pewność w pracy z klientami/kami, a także utrzymać inspirację i ciekawość na dalszym etapie rozwoju. Podpowiemy jakie umiejętności warto szlifować i jakich doświadczeń szukać, aby odpowiednio poprowadzić zarówno klientów/ki, jak i siebie samego/ą na pilatesowej drodze.

          Akademia Diamond Pilates została założona w 2008 roku. W tym czasie system szkoleń Akademii został dopracowany tak, aby wyjść na przeciw powyższym rozważaniom i odpowiadać na nie w ciągu edukacji podczas kolejnych szkoleń. Chcemy wyjaśnić jak będzie wyglądał czekający Cię proces, abyś poczuł/a się pewniej i zyskał/a wyobrażenie tego, co możesz osiągnąć. Opowiemy o tym, co otrzymasz od nas, a także jakiego wkładu proces nauki w naszej Akademii będzie wymagał od Ciebie. Nawet jeśli teraz pewne umiejętności sprawiają Ci trudność i czujesz się przytłoczony/a lub niepewny/a przed kolejnym krokiem w zawodowym rozwoju, chcemy pokazać Ci, że kształcenie instruktora/ki to proces i poprowadzić Cię tak, aby kolejne wyzwania przychodziły w odpowiednim momencie.

Kształcenie – Szkolenia Kompleksowe i Modułowe

          Nasz system szkoleń oferuje dwie ścieżki kształcenia: szkolenia modułowe, które mogą być dobre na początek oraz szkolenia kompleksowe, które są naszą wiodącą drogą edukacji. Szkolenia Modułowe koncentrują się na poznaniu jednego sprzętu na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym i jest to propozycja rozpoczęcia pilatesowej edukacji dla osoby, która nie ma jeszcze pewności czy chce się zajmować Pilatesem profesjonalnie. Szkolenie modułowe możesz zacząć od szkolenia Mata, Reformer lub Krzesła. Po zaliczeniu tych modułów możesz kontynuować naukę na szkoleniach Cadillac i Beczki.

          Drugą możliwością są Szkolenia Kompleksowe, gdzie poznajesz kilka sprzętów na jednym szkoleniu. Jest to szkolenie dla osób, które już wiedzą, że chcą być instruktorem\ką i są gotowe zagłębić się w intensywny proces edukacji. Zdając egzamin po pierwszej części Szkolenia Kompleksowego uzyskujesz kompetencje do prowadzenia zajęć na macie, Reformerze i krzesłach. Po drugiej części – na Cadillacu i beczkach. Dwie pierwsze części obejmują poziom podstawowy i średniozaawansowany. Ostatnia, trzecia część dotyczy tylko szkolenia kompleksowego i obejmuje wszystkie sprzęty na poziomie zaawansowanym.

          Jeśli chcesz przyjrzeć się dokładniej systemowi szkoleń Akademii i ich programowi zajrzyj tutaj: DiamondPilates.pl/szkolenia

Ścieżka rozwoju

          Szkolenia kompleksowe są podzielone na trzy części, a modułowe na dwie części. Część I obejmuje Matę, Reformer i Krzesła. Ta część uczy metody Pilates od podstaw. Poza poznawaniem repertuaru ćwiczeń na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym, studenci/tki poznają podstawowe zasady metody Pilates, uczą się analizy postawy, zasad ruchu oraz prowadzenia zajęć i układania programu dla różnych klientów. Poznają Pilates, a także swoje ciało poprzez praktykę tej metody. Część II obejmuje Beczki i Cadillac. W tej części odkryjesz komplementarność systemu Pilates, doświadczając jak poszczególne sprzęty uzupełniają się, jakie są podobieństwa i różnice pracy na każdym ze sprzętów Pilates. Nauczysz się układać program na każdym sprzęcie i dobierać odpowiednie sprzęty do potrzeb danego/ej klienta/ki. Dogłębniej zrozumiesz podstawy metody, odnajdując je w każdym ćwiczeniu. Zobaczysz jak wiedza i doświadczenie z poprzednich szkoleń pomagają lepiej zrozumieć to, czego uczysz się na kolejnych częściach szkolenia. Przekonasz się, że kształcenie się w metodzie Pilates to ciągły proces; osiągając progres w tym, co wcześniej było wyzwaniem, pojawia się przestrzeń na doskonalenie kolejnych umiejętności, zwraca się uwagę na nowe aspekty. Rozwój instruktora/ki to proces indywidualny i będzie on się różnić wśród uczestników/czek szkolenia. Tak samo, jak różnie będzie wyglądał proces pracy z Twoimi klientami/kami.

Jak wygląda szkolenie w ADP

          Każde ze szkoleń, niezależnie od sprzętu i poziomu zaawansowania, który obejmuje, jest procesem, którego kolejne etapy zostały starannie zaplanowane, aby jak najlepiej wspierać studentów/ki w rozwoju. Celem Akademii jest kształcenie profesjonalnych instruktorów/ek, z którymi zdobyta wiedza i umiejętności zostają na całe życie i którzy/re nie przestają się dalej rozwijać.

Etap I – Spotkania weekendowe

           Pierwszy etap każdego szkolenia to spotkania weekendowe. Cała grupa spotyka się w Studio Diamond Pilates i bierze udział w spotkaniach prowadzonych przez Ilonę Włodarczyk. W szkoleniach bierze udział kameralna liczba uczestników/czek. Pozwala to na bardziej indywidualne podejście, dużą ilość praktyki i pozostawia czas na zadawanie pytań i ciekawe rozmowy. Studenci/tki doświadczają ćwiczeń w swoim ciele oraz uczą się od siebie nawzajem, także podczas obserwacji innych uczestników/czek. Zdobywają umiejętności nauczania poszczególnych ćwiczeń klientów/ek oraz dopasowywania ćwiczeń i ich modyfikacji dla różnych osób. Uczą się jak dopasować ustawienie sprzętu dla danej osoby oraz jakie akcesoria niekiedy trzeba zastosować. Po zakończeniu spotkań, studenci/tki potrafią wykonywać ćwiczenia w odpowiednim dla siebie zakresie, wiedzą na czym te ćwiczenia polegają i jak nad nimi dalej pracować.

Etap II- Zadania z Karty Zadań

           Kolejnym etapem jest realizacja Karty Zadań. To bardzo ważny etap, w którym utrwalisz wiedzę i szlifujesz umiejętności zdobyte na szkoleniu. Jednym z zadań jest „Praktyka własna”, dzięki której dopracowujesz poznany repertuar ćwiczeń, masz czas dopasować ustawienie sprzętu do swoich potrzeb i popracować nad tymi ćwiczeniami, które jeszcze są dla Ciebie wyzwaniem. Samodzielna praca w skupieniu jest ważna dla rozwoju instruktora/ki i zdobycia pewności, że dobrze rozumie każde ćwiczenie. Kiedy jesteś już przekonany/a, że potrafisz wykonać ćwiczenia, przechodzisz do zaliczeniaTreningu w ciszy”. Polega on na zaprezentowaniu poznanych ćwiczeń osobie prowadzącej szkolenie. Po tym zadaniu, Ilona przedstawi Ci swoje uwagi, abyś wiedział/a nad czym jeszcze możesz popracować i, przede wszystkim, jak to zrobić. „Treningi w ciszy” na poziomie podstawowym zaliczane w grupie jeszcze podczas spotkań weekendowych. Natomiast „Treningi w ciszy” na poziomie średniozaawansowanym zalicza się w grupie, ale dopiero po zakończeniu spotkań, gdyż te ćwiczenia wymagają dłuższego czasu, aby je dopracować.

           Cennym doświadczeniem są „Obserwacje” lekcji prowadzonych przez profesjonalnych/ne instruktorów/ki. Daje to przykład jak można ułożyć program na danym sprzęcie oraz w jaki sposób inni/e instruktorzy/ki prowadzą zajęcia. Kolejnym zadaniem jest „Prowadzenie lekcji”. Najpierw prowadzi się lekcję indywidualną dla Master nauczycielki. Potem lekcję grupową dla uczestników/czek ze swojego szkolenia. Uczy to zarówno przygotowywania programu lekcji indywidualnej, jak i grupowej oraz prowadzenia zajęć Pilates. Po każdej z tych lekcji jest czas na omówienie poprowadzonego przez Ciebie programu, jak i sposobu, w jaki prowadzisz zajęcia. Uwagi od uczestników/czek zajęć są bardzo cenne, pokazując jakie są Twoje zalety jako instruktora\ki oraz nakierowując Cię na to, nad czym warto popracować. Materiały do przygotowania tych lekcji znajdują się w Strefie Studenta.

          Studenci rozpoczynający szkolenia otrzymują login do Strefy Studenta. Jest to strona, która stanowi użyteczne, wirtualne kompendium wiedzy. Oprócz materiałów ułatwiających zrozumienie i wykonanie zadań jest to miejsce w, którym znajdują się inne ciekawe pliki i materiały filmowe będące wartościowym uzupełnieniem informacji zdobytych podczas szkolenia. Są tam również zgromadzone dokumenty z informacjami organizacyjnymi np. na temat przygotowania się do egzaminów. Dostęp do Strefy Studenta jest prosty i 24h/dobę.

         Kolejnym ważnym zadaniem jest „Nauka klienta”, która polega na prowadzeniu zajęć indywidualnych dla wybranej osoby. To zadanie pomoże zdobyć praktyczne umiejętności prowadzenia zajęć i nauczy, jak ustalić czego klient/ka potrzebuje i jak to zrealizować, jak ułożyć program lekcji dla konkretnej osoby i jak go kontynuować na podstawie zaobserwowanych zmian i potrzeb podczas pracy z klientem/. Na koniec przygotujesz „Prezentację” opisującą proces pracy z klientem/ i zaprezentujesz osobie prowadzącej szkolenie. Dzięki temu zyskasz pewność, że wiesz jak pokierować pracą z klientem/ i potrafisz zaobserwować i kształtować proces jego/jej rozwoju.

          Twoim zadaniem jest też zgłębianie wiedzy poza szkoleniem poprzez czytanie książek, artykułów czy oglądanie filmów poświęconych metodzie Pilates. W ramach zadania ,,Filmy i literatura” masz przestrzeń na to, aby skupić się bardziej na tym, co Cię najbardziej interesuje lub poszukać więcej informacji na temat tego, co sprawia Ci największą trudność.

           Szkolenie na poziomie zaawansowanym obejmuje dodatkowe zadania. Są to „Lekcje masterskie”, czyli praktyka w grupie pod okiem Master instruktorki, która prowadzi tą lekcję a uczestnicy płynnie wykonują ćwiczenia zaawansowane. Drugim zadaniem dedykowanym dla poziomu zaawansowanego są „Sesje mentorskie”, czyli praca indywidualna z Master Instruktorką, odpowiadająca potrzebom i przebiegowi procesu nauczania danego/ej studenta/ki.

Etap III – Egzamin i certyfikaty

           Po zaliczeniu wszystkich zadań, można przystąpić do egzaminu. Opisany proces w dużej mierze przygotowuje do egzaminu. Zwykle nie ma więc potrzeby “ślęczenia nad podręcznikiem”. Jeśli zaangażowałeś/aś się w zadania, jesteś gotowy/a na egzamin. Po zdaniu egzaminów kończących cz. I i II szkolenia na poziomie średniozaawansowanym otrzymujesz Certyfikat Instruktora/ki Pilates – program średniozaawansowany, a po zdaniu egzaminu cz. III otrzymujesz Certyfikat Instruktora/ki Pilates – program zaawansowany.

          Jeśli uczestniczysz w szkoleniu modułowym, to po jego ukończeniu również możesz przystąpić do egzaminu. W przypadku pozytywnego wyniku otrzymasz list gratulacyjny potwierdzający opanowanie materiału zawartego w danym module. Po zdaniu egzaminów z każdego z 5 modułów, z których składają się szkolenia cz. I i II na poziomie średniozaawansowanym otrzymasz Certyfikat Instruktora/rki Pilates – program średniozaawansowany. W dalszej kolejności możesz wziąć udział w części III szkolenia, która, jak zostało wspominane, jest dostępna tylko w niepodzielnej formie szkolenia kompleksowego.

          Certyfikaty są wydawane w językach polskim i angielskim. Nasz program edukacji spełnia międzynarodowe standardy i do certyfikatu dodajemy suplement tj dokument na, którym jest opisany w punktach zrealizowany program szkolenia i jest podane zestawienie godzin całego szkolenia.

Dodatkowe możliwości rozwoju dla członków/kiń ADP

          Od momentu rozpoczęcia pierwszego szkolenia, możesz korzystać z dodatkowych możliwości stworzonych przez Akademię dla naszych studentów/ek. Zostaniesz zaproszony/a do grupy na facebooku – Clear Pilates Vision, która jest przestrzenią na wymianę wiedzy i doświadczeń dla instruktorów/ek. Zaprosimy Cię również na organizowane przez nas warsztaty, które są prowadzone na różne ciekawe tematy. Stanowią one doskonałe uzupełnienie szkoleń oraz sposób na rozszerzenie swoich umiejętności i wiedzy.

           Tutaj zapoznaj się z obecnie oferowanymi przez nas warsztatami: https://diamondpilates.pl/warsztaty/

           Poprzez te działania chcemy tworzyć społeczność instruktorów/ek, którzy rozwijają system Pilates w Polsce i za granicą, motywując i wspierając się nawzajem, aby dotrzeć z metodą Pilates do każdego, kto tego potrzebuje.

Autorka programu szkoleń – Ilona Włodarczyk

          Osobą prowadzącą szkolenia w ADP jest Ilona Włodarczyk.

          Ilona jest autorką systemu i programu szkoleń. Od początku rozwija i udoskonala szkolenia czerpiąc z doświadczenia pracy ze studentami/kami i kontynuacji własnego rozwoju z międzynarodowymi mentorami Pilates. Ilona podchodzi do edukacji instruktorów/ek z niezwykłym zaangażowaniem i wrażliwością. Wspiera w rozwoju każdego, kto chce się uczyć i czyni świat Pilates jeszcze ciekawszym.

           W 2004 roku, razem z siostrą Bożeną, założyła pierwsze profesjonalne studio Pilates w Polsce, a w 2008 – Akademię Diamond Pilates. Ilona jest certyfikowaną nauczyciel dwóch renomowanych szkół Pilates: Polestar i Stott. Posiada tytuł „Master Teacher” jednej z najstarszych szkół klasycznego Pilatesa w USA, The Pilates Center. Jest autorką bogatych w zdjęcia i modyfikacje ćwiczeń podręczników, z których studenci uczą się na szkoleniach.

Naszą misją jest kształcenie instruktorów zainspirowanych swoją pracą

          Naszą misją jest kształcenie instruktorów/ek kompetentnych pod względem praktycznym i teoretycznym, wrażliwych na potrzeby różnych klientów/ek i umiejących na nie odpowiedzieć. Zależy nam na tym, żebyś nasze szkolenia ukończył/a z solidnie zbudowanymi podstawami i wieloma użytecznymi umiejętnościami na każdym poziomie zaawaansowania. Wspomagamy nieustanny rozwój i zainteresowanie całym system Pilates, zarówno w pracy zawodowej, jak i w wymiarze osobistym. Gdy jesteś w to w pełni zaangażowana, wówczas twoje przekonanie o pozytywnych efektach jakie daje praktyka Pilates udzieli się osobom, z którymi będziesz pracować. Jednocześnie będziesz poznawać swoje ciało coraz lepiej i sam/a rozwijać się dzięki praktyce Pilates. Niezależnie od poziomu każdy trafia na coś, co sprawia większą trudność. W naszej Akademii nauczysz się jak rozpoznawać te wyzwania u siebie oraz jak w odpowiednim tempie, z szacunkiem do swojego ciała nad nimi pracować i je rozwiązywać.

 

Zapraszamy do dołączenia do Akademii Diamond Pilates!

 

Jeśli masz jakieś pytania, zadzwoń do nas + 48 664 352 117 lub napisz na akademia@DiamondPilates.pl.