Zaplanuj swoją edukację – jak wygląda ścieżka rozwoju w Akademii Diamond Pilates

 

Praca instruktora/ki Pilates daje wiele satysfakcji i radości. Jednocześnie jest to odpowiedzialne zajęcie, wiążące się z ciągłym rozwojem. Niezależnie od tego, czy pracujesz już jako instruktor/ka i myślisz o dalszej edukacji czy jesteś na początku swojej zawodowej drogi, ten tekst powstał, aby pomóc Ci odpowiedzieć sobie na pytanie “jaki powinien być mój kolejny krok?”. Przedstawimy jak możesz zaplanować swoją edukację, zdobyć pewność w pracy z klientami/kami, a także utrzymać inspirację i ciekawość na dalszym etapie rozwoju. Podpowiemy jakie umiejętności warto szlifować i jakich doświadczeń szukać, aby odpowiednio poprowadzić zarówno klientów/ki, jak i siebie samego/ą na pilatesowej drodze.

Akademia Diamond Pilates istnieje ponad dziesięć lat. W tym czasie system szkoleń Akademii został dopracowany tak, aby wyjść na przeciw powyższym rozważaniom i odpowiadać na nie w ciągu edukacji podczas kolejnych szkoleń. Chcemy wyjaśnić jak będzie wyglądał czekający Cię proces, abyś poczuł/a się pewniej i zyskał/a wyobrażenie tego, co możesz osiągnąć. Opowiemy o tym, co otrzymasz od nas, a także jakiego wkładu proces nauki w naszej Akademii będzie wymagał od Ciebie. Nawet jeśli teraz pewne umiejętności sprawiają Ci trudność i czujesz się przytłoczony/a lub niepewny/a przed kolejnym krokiem w zawodowym rozwoju, chcemy pokazać Ci, że kształcenie instruktora/ki to proces i poprowadzić Cię tak, aby kolejne wyzwania przychodziły w odpowiednim momencie.

 

Dwie drogi kształcenia – Szkolenia Modułowe i Kompleksowe

Nasz system szkoleń proponuje dwie ścieżki rozwoju. Jedną z nich są Szkolenia Modułowe, które koncentrują się na poznaniu jednego, wybranego sprzętu na danym poziomie zaawansowania. Po każdym szkoleniu jest egzamin i otrzymuje się certyfikat. Jest to propozycja dla osób, które nie potrzebują lub nie chcą prowadzić zajęć na każdym ze sprzętów. Warto także rozpocząć edukację od jednego z tych szkoleń, jeśli jeszcze nie masz pewności czy chcesz się zajmować Pilatesem profesjonalnie. Masz możliwość sprawdzić się jako instruktor/ka, nie poświęcając aż tak dużo czasu i energii. Możesz wtedy zacząć od szkolenia Mata, Reformer lub Krzesła. Po zaliczeniu tych modułów możesz kontynuować naukę na szkoleniach Cadillac lub Beczki.

Drugą możliwością są Szkolenia Kompleksowe, gdzie poznajesz kilka sprzętów na jednym szkoleniu. To szkolenie wymaga więcej czasu i pracy. Jest to szkolenie dla osób, które już wiedzą, że chcą być instruktorem\ką i są gotowe zagłębić się w intensywny proces edukacji na dłuższy okres czasu. Zdając egzamin po pierwszej części Szkolenia Kompleksowego uzyskujesz kompetencje do prowadzenia zajęć na macie, Reformerze i krzesłach. Po drugiej części – na Cadillacu i beczkach. Dwie pierwsze części obejmują poziom podstawowy i średniozaawansowany. Ostatnia, trzecia część obejmuje wszystkie sprzęty na poziomie zaawansowanym.

Jeśli chcesz przyjrzeć się dokładniej systemowi szkoleń Akademii i ich programowi zajrzyj tutaj: DiamondPilates.pl/szkolenia

 

Autorka programu szkoleń – Ilona Włodarczyk

Osobą prowadzącą szkolenia w ADP jest Ilona Włodarczyk.

Ilona jest autorką systemu i programu szkoleń. Od początku rozwija i udoskonala szkolenia czerpiąc z doświadczenia pracy ze studentami/kami. Ilona podchodzi do edukacji instruktorów/ek z niezwykłym zaangażowaniem i wrażliwością. Wspiera w rozwoju każdego, kto chce się uczyć i czyni świat Pilates jeszcze ciekawszym.

W 2004 roku, razem z siostrą Bożeną, założyła pierwsze profesjonalne studio Pilates w Polsce, a w 2008 – Akademię Diamond Pilates. Ilona jest certyfikowaną nauczyciel dwóch renomowanych szkół Pilates: Polestar i Stott. Posiada tytuł „Master Teacher” jednej z najstarszych szkół klasycznego Pilatesa w USA, The Pilates Center. Ilona posiada dyplom Certified Pilates Teacher przyznawany w USA przez międzynarodową organizację, Pilates Method Alliance. Jest także autorką bogatych w zdjęcia i modyfikacje ćwiczeń podręczników, z których studenci uczą się na szkoleniach.

 

Jak wygląda szkolenie w ADP

Każde ze szkoleń, niezależnie od sprzętu i poziomu zaawansowania, który obejmuje, jest procesem, którego kolejne etapy zostały starannie zaplanowane, aby jak najlepiej wspierać studentów/ki w rozwoju. Celem Akademii jest kształcenie profesjonalnych instruktorów/ek, z którymi zdobyta wiedza i umiejętności zostają na całe życie i którzy/re nigdy nie przestają dalej się rozwijać.

Jeśli to Twoje pierwsze szkolenie w ADP, częścią programu będzie nauka anatomii i biomechaniki. Zależy nam, aby nauka anatomii polegała na zrozumieniu jak funkcje poszczególnych mięśni przekładają się na konkretne ruchy danych części ciała. Naszym zdaniem dobry/a instruktor/ka powinien/a dobrze rozumieć jak działa ludzkie ciało, a przez to lepiej rozumieć sens ćwiczeń i potrafić stworzyć program ćwiczeń dla osób o różnych potrzebach, jak i zastosować odpowiednie modyfikacje.

 

Praca w grupie

Pierwszy etap każdego szkolenia to spotkania weekendowe. Cała grupa spotyka się w siedzibie naszej Akademii, Studio Diamond Pilates i bierze udział w spotkaniach prowadzonych przez Ilonę Włodarczyk. W szkoleniach bierze udział niewielka liczba uczestników/czek. Pozwala to na bardziej indywidualne podejście, dużą ilość praktyki i pozostawia czas na zadawanie pytań i ciekawe rozmowy. Studenci/tki doświadczają ćwiczeń w swoim ciele oraz uczą się od siebie nawzajem, także podczas obserwacji innych uczestników/czek. Zdobywają umiejętności nauczania poszczególnych ćwiczeń klientów/ek oraz dopasowywania ćwiczeń i ich modyfikacji dla różnych osób. Uczą się jak dopasować ustawienie sprzętu dla danej osoby oraz jakie drobne przyrządy można zastosować. Po zakończeniu spotkań, studenci/tki potrafią wykonywać ćwiczenia w odpowiednim dla siebie zakresie, wiedzą na czym te ćwiczenia polegają i jak nad nimi dalej pracować.

 

Samodzielna praca studenta

Kolejnym etapem jest realizacja Karty Zadań. To bardzo ważny etap, w którym utrwalisz wiedzę i szlifujesz umiejętności zdobyte na szkoleniu. Jednym z zadań jest „Praktyka własna”, dzięki której dopracowujesz poznany repertuar ćwiczeń, masz czas dopasować ustawienie sprzętu do swoich potrzeb i popracować nad tymi ćwiczeniami, które jeszcze są dla Ciebie wyzwaniem. Samodzielna praca w skupieniu jest ważna dla rozwoju instruktora/ki i zdobycia pewności, że dobrze rozumie każde ćwiczenie i poczuł/a je w swoim ciele. Kiedy jesteś już przekonany, że potrafisz wykonać ćwiczenia, przechodzisz do zaliczeniaTreningu w ciszy”. Polega on na zaprezentowaniu poznanych ćwiczeń osobie prowadzącej szkolenie. Po tym zadaniu, Ilona przedstawi Ci swoje uwagi, abyś wiedział/a nad czym jeszcze możesz popracować i, przede wszystkim, jak to zrobić. „Trening w ciszy” na poziomie podstawowym jest zaliczany jeszcze podczas spotkań weekendowych w grupie. Natomiast „Treningi w ciszy” na poziomie średnio- i zaawansowanym zalicza się samodzielnie po zakończeniu spotkań, gdyż te ćwiczenia wymagają dłuższego czasu, aby je dopracować.

Cennym doświadczeniem są „Obserwacje” lekcji prowadzonych przez profesjonalnych/ne instruktorów/ki. Daje to przykład jak można ułożyć program na danym sprzęcie oraz w jaki sposób inni/e instruktorzy/ki prowadzą zajęcia. Kolejnym zadaniem jest „Prowadzenie lekcji”. Najpierw prowadzi się lekcję indywidualną dla Senior nauczyciela. Potem lekcję grupową dla kilku osób. Uczy to przygotowywania programu lekcji indywidualnej, jak i grupowej oraz prowadzenia zajęć Pilates. Po każdej z tych lekcji jest czas na omówienie przygotowanego przez Ciebie programu, jak i sposobu, w jaki prowadzisz zajęcia. Uwagi od uczestników/czek zajęć są bardzo cenne, pokazując jakie są Twoje zalety jako instruktora\ki oraz nakierowując Cię na to, nad czym warto popracować. Ważnym zadaniem jest też „Nauka klienta”, która polega na prowadzeniu zajęć indywidualnych dla wybranej osoby. To zadanie pomoże zdobyć praktyczne umiejętności prowadzenia zajęć i nauczy, jak ustalić czego klient/ka potrzebuje i jak to zrealizować, jak ułożyć program lekcji dla konkretnej osoby i jak go kontynuować na podstawie zaobserwowanych zmian i potrzeb podczas pracy z klientem/. Na koniec przygotujesz „Prezentację” opisującą proces pracy z klientem/ i zaprezentujesz osobie prowadzącej szkolenie. Dzięki temu zyskasz pewność, że wiesz jak pokierować pracą z klientem/ i potrafisz zaobserwować i kształtować proces jego/jej rozwoju.

Twoim zadaniem (zadanie „Filmy i literatura”) jest też zgłębianie wiedzy poza szkoleniem poprzez czytanie książek, artykułów czy oglądanie filmów poświęconych metodzie Pilates. Tu masz przestrzeń na to, aby skupić się bardziej na tym, co Cię najbardziej interesuje lub poszukać więcej informacji na temat tego, co sprawia Ci największą trudność.

Szkolenia na poziomie zaawansowanym obejmują dodatkowe zadania. Są to spotkania polegające na pracy zespołowej nad „Szlifowaniem umiejętności uczenia i praktyki”. Drugim punktem charakterystycznym dla poziomu zaawansowanego są „Sesje mentorskie”, czyli praca indywidualna z Senior Instruktorem, odpowiadająca potrzebom i przebiegowi procesu nauczania danego/ej studenta/ki.

Po zaliczeniu wszystkich zadań, można przystąpić do egzaminu. Opisany proces w dużej mierze przygotowuje do egzaminu. Zwykle nie ma więc potrzeby “ślęczenia nad podręcznikiem”. Jeśli zaangażowałeś/aś się w zadania, jesteś gotowy/a na egzamin. Po zdanym egzaminie zdobywasz Certyfikat Instruktora Pilates – program średniozaawansowany lub zaawansowany.

 

Dodatkowe możliwości rozwoju dla członków/kiń ADP

Od momentu rozpoczęcia pierwszego szkolenia, możesz korzystać z dodatkowych możliwości stworzonych przez Akademię dla naszych studentów/ek. Zostaniesz zaproszony/a do grupy na facebooku – Clear Pilates Vision, która jest przestrzenią na wymianę wiedzy i doświadczeń dla instruktorów/ek. Zaprosimy C też na regularne spotkania Diamond Club, na których nasi/sze studenci/tki i absolwenci/tki pracują nad szlifowaniem ćwiczeń Pilates pod okiem Ilony , inspirując się nawzajem i wspólnie zgłębiając technikę Pilates. W ramach Diamond Club organizujemy też seminaria. Na tych spotkaniach omawiamy interesujące zagadnienie na podstawie zaproponowanego przez Ilonę tekstu, a następnie Ilona prowadzi część praktyczną na dany temat. Jeśli chcesz poznać szczegóły, zajrzyj tutaj: DiamondPilates.pl/diamond-club

Poprzez te działania chcemy tworzyć społeczność instruktorów/ek, którzy rozwijają system Pilates w Polsce i za granicą, motywując i wspierając się nawzajem, aby dotrzeć z metodą Pilates do każdego, kto tego potrzebuje.

 

Ścieżka rozwoju instruktora

Zarówno szkolenia modułowe, jak i kompleksowe są podzielone na trzy części. Część I obejmuje Matę, Reformer i Krzesła. Ta część uczy metody Pilates od podstaw. Poza poznawaniem repertuaru ćwiczeń, studenci/tki poznają podstawowe zasady metody Pilates, uczą się prowadzenia zajęć i układania programu dla różnych klientów. Poznają Pilates, a także swoje ciało poprzez praktykę tej metody. Część II obejmuje Beczki i Cadillac. W tej części odkryjesz komplementarność systemu Pilates, doświadczając jak poszczególne sprzęty uzupełniają się, jakie są podobieństwa i różnice pracy na każdym ze sprzętów Pilates. Nauczysz się układać program na każdym sprzęcie i dobierać odpowiednie sprzęty do potrzeb danego/ej klienta/ki. Dogłębniej zrozumiesz podstawy metody, odnajdując je w każdym ćwiczeniu. Zobaczysz jak wiedza i doświadczenie z poprzednich szkoleń pomagają lepiej zrozumieć to, czego uczysz się na kolejnych częściach szkolenia. Przekonasz się, że kształcenie się w metodzie Pilates to ciągły proces; osiągając progres w tym, co wcześniej było wyzwaniem, pojawia się przestrzeń na doskonalenie kolejnych umiejętności, zwraca się uwagę na nowe aspekty. Rozwój instruktora/ki to proces indywidualny i będzie on się różnić wśród uczestników/czek szkolenia. Tak samo, jak różnie będzie wyglądał proces pracy z Twoimi klientami/kami.

 

Naszą misją jest kształcenie instruktorów zainspirowanych swoją pracą

Naszą misją jest kształcenie instruktorów/ek kompetentnych pod względem praktycznym i teoretycznym, wrażliwych na potrzeby różnych klientów/ek i umiejących na nie odpowiedzieć. Zależy nam na tym, żebyś nasze szkolenia ukończył/a z solidnie zbudowanymi podstawami, nieustannie się rozwijał/a i był/a niezmiennie zaintrygowany/a i ciekaw/a tego, co system Pilates oferuje, zarówno w pracy zawodowej, jak i w wymiarze osobistym. Wtedy Twoje oddanie metodzie Pilates i przekonanie o jej pozytywnych efektach udzieli się osobom, z którymi będziesz pracować. Jednocześnie będziesz poznawać swoje ciało coraz lepiej i sam/a rozwijać się dzięki praktyce Pilates. Niezależnie od poziomu każdy trafia na coś, co sprawia większą trudność. W naszej Akademii nauczysz się jak rozpoznawać te wyzwania u siebie oraz jak w odpowiednim tempie, z szacunkiem do swojego ciała za nimi podążać.

 

Zapraszamy do dołączenia do naszego grona członków/iń Akademii Diamond Pilates!

 

Jeśli masz jakieś pytania, zadzwoń do nas + 48 664 352 117 lub napisz na akademia@DiamondPilates.pl.